Tani kredyt gotówkowy nie istnieje!

Od dawna aktualne jest w Polsce powiedzenie, że pieniądze łatwiej jest pożyczyć niż zwrócić. Niemal każdy może wziąć kredyt gotówkowy (starczy sprawdzić swoją zdolność kredytową wykorzystując do tego kalkulator kredytowy gotówkowy).
Do dyspozycji mamy banki, SKOK’i oraz mnóstwo firm pożyczkowych. Oferta kredytów gotówkowych jest mocno bogata.
Niestety przeważająca część instytucji finansowych zachęca nas do swoich usług w sposób, który wcale nie jest dla nas atrakcyjny.

Zwłaszcza banki lubują się w kosztownej reklamie dzięki której informują nas o nowościach w swoich ofertach.

Tani kredyt gotówkowy – gdzie szukać

Nie mniej wcale to nie ułatwia wyboru klientom, którzy zastanawiają się jaki kredyt gotówkowy wybrać. Niestety koszty reklamy powodują, że na rynku trudno o tani kredyt gotówkowy.

 

Do tanich nie należą również propozycje przygotowane przez instytucje pozabankowe. W ich przypadku wyższa cena pożyczki wynika z ryzyka ponoszonego na skutek pożyczania pieniędzy wszystkim bez specjalnych zabezpieczeń. Porównanie kredytów gotówkowych bankowych i pożyczek pozabankowych na 2013 rok wydaje się bardzo proste.

Ustawa o kredycie konsumenckim, która obowiązuje również firmy pożyczkowe nakazuje publikowanie szeregu danych, które mogą być potrzebne do porównania ofert. Niestety nawet w danych, które publikowane są zgodnie z ustawowymi nakazami kryją się niejasności. Wiele informacji może być mylących dla klientów nieobytych z produktami kredytowymi.

Jedną z takich informacji jest wskaźnik RRSO podawany przy każdej ofercie pożyczkowej czy kredytowej.

Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania może być bardzo myląca zwłaszcza dla klientów, którzy pożyczają pieniądze na krótki okres. Jeżeli pożyczamy 100 zł na dwanaście miesięcy i roczne odsetki wyniosą 67,77 złotego, to RRSO wyniosło 67,77 procenta. Watro wiedzieć, że jeżeli pożyczymy 100 zł i po tygodniu oddamy 101 zł, to RRSO wyniosło… również 67,77.

Pożyczka, która ma RRSO określone na tak wysoki procent wydaje się koszmarnie droga. Tymczasem prawdziwe odsetki wcale nie muszą być przerażająco wysokie.

Zwłaszcza jeśli dzięki pożyczonym pieniądzom uda się nam wybrnąć z kłopotów. Podane wyliczenie (aktualne na 2015 rok) jest dowodem, że kredytobiorcy, którzy nie są biegli w fachowych wskaźnikach, powinni zawsze prosić o podawanie dokładnych kwot i dopiero na tej podstawie podejmować decyzję.

 

Kto oferuje jeszcze tani kredyt gotówkowy

Potrzebując pilnie gotówki człowiek z reguły nie zastanawia się, w którym banku wziąć pożyczkę.
W sytuacji, gdy pilnie potrzebuje się niewielkiej kwoty, można wziąć kredyt gotówkowy bez zaświadczeń, oferowany w wielu bankach i instytucjach finansowych. Pożyczka taka cechowana jest minimalną ilością formalności i jest tak naprawdę pożyczką na dowód.

Bez względu na kwotę przewidywanej pożyczki, każdy potencjalny kredytobiorca stawia sobie pytanie „gdzie kredyt gotówkowy będzie dla mnie najlepszy?”. Szukając odpowiadającej oferty rozejrzeć się w aktualnej ofercie banków.
Decydując się na kredyt gotówkowy – porównanie ofert różnych banków jest naprawdę niezbędne, jeśli chce się znaleźć oferty spełniające nasze oczekiwania odnośnie oprocentowania, wysokości raty czy czasu kredytowania.

 

Prawda jest taka, że biorąc kredyt gotówkowy porównanie ofert trzeba wykonać samemu, według własnych wymagań. Można skorzystać z dostępnych w Internecie kalkulatorów i porównywarek, aby szybko i skutecznie znaleźć interesującą nas ofertę, będącą dla nas zarazem najlepszą ofertą kredytową.

Tani kredyt także dla emeryta

Młodzież, studenci i emeryci – banki do każdego dopasowują swoje oferty. Przypatrzmy się ofertom przyszykowanym dla osób starszych, a konkretniej kredytom. Czy osoba starsza może w ogóle wnioskować o kredyt?

Banki, które działają na terenie kraju w w większości nie dyskryminują osób biorących kredyt ze względu na wiek. Niektóre banki stawiają jednak warunki pod względem maksymalnego wieku kredytobiorcy, a szczególnie tego, jaki wiek może mieć osoba starsza w dniu spłaty kredytu.

Zwróćmy uwagę na to, że banki dokładniej niż jeszcze w poprzednim roku sprawdzają klientów i podejmują decyzję, czy osoba biorąca pożyczkę pożyczkę poradzi sobie ze spłatą. Nie można więc oczekiwać, że seniorom będą oferowane duże kwoty.

Największy okres kredytowania proponują Alior Bank i Bank Pocztowy (120 miesięcy). inne banki proponują rozłożenie kredytu na okresy od 36 do 96 miesięcy. Oprocentowanie takich pożyczek uzależnione jest od zmian w tabeli opłat i prowizji, które są przez banki ustalane indywidualnie. Kredytobiorcy mogą też liczyć na dodatkowe promocje – np. biorąc ubezpieczenie, można liczyć na znacznie lepsze oprocentowanie.

Trzeba jednak dokładnie przeanalizować tego rodzaju oferty, bo „atrakcyjne oprocentowanie” może zostać zniwelowane przez koszty ubezpieczenia.